Na jakim oleju jeździsz?

Serwisówki, mechanika, technika, akcesoria - czyli wszystko związane z sevenką w warsztacie

Na jakim oleju jeździsz?

Castrol
3
9%
Gulf
1
3%
Liqui Moly
2
6%
Lotos
0
Brak głosów
Mannol
1
3%
Millers
3
9%
Motul
18
55%
Shell
0
Brak głosów
Valvoline
5
15%
Oryginał Honda
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 33

Awatar użytkownika
bogd74
stary Seveniarz
Posty: 1328
Rejestracja: 07 sie 2017, 15:41
Motocykl: Honda CB 750 NH RC38 i SF RC42
Lokalizacja: Rybnik/Wodzisław Śląski

Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: bogd74 » 04 gru 2020, 17:38

Zrobiłem dla ożywienia taką ankietę i w postach proszę wpisać oczywiście nieobowiązkowo jakie są zalety i wady ;)
Oczywiście można napisać jeżeli użytkujecie olej spoza listy, forum dopuszcza 10 pozycji więc tak to alfabetycznie ułożyłem, specyfikacji nie pisze bo raczej w naszych modelach nie ma odstępstw i tylko 10W40.
Jednak zapraszam do wszelkich wypowiedzi a także komentarze kolegów którzy nie posiadają NH lub SF i jakie mają odczucia w swoich aktualnych motocyklach.

Awatar użytkownika
KLOSZ
Mr. Kamizelka
Posty: 6172
Rejestracja: 07 sie 2007, 18:27
Motocykl: BuBu Er 1150 GiejeS
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: KLOSZ » 04 gru 2020, 18:31

Motorynke Pony podlewałem Mixolem, Sevenkami jezdziłem na Motulu, FJRką na Castrolu, Trampkiem na Midlandzie, w GiejeSie wróciłem do Motula, ale tym razem minerala przeznaczonego dla starych bokserów - wszystkie wymienione sprawowały sie bardzo dobrze i nie zauważałem jakichkolwiek problemów. Myślę, że ważniejsze od producenta oleju są jego regularne wymiany :)
Zdrowko
KLOSZ
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Cytaty na dziś i jutro:
"Jestem ZA, dopóki mi się podoba" - ® KLOSZ ™
"To co widzisz to też jest patologia, tylko trochę inna niż Twoja..." - tez ® KLOSZ ™
Było: Pony 50, 2 x CBSF, FJR, Trampek, a jest GiejeS :)

Awatar użytkownika
bogd74
stary Seveniarz
Posty: 1328
Rejestracja: 07 sie 2017, 15:41
Motocykl: Honda CB 750 NH RC38 i SF RC42
Lokalizacja: Rybnik/Wodzisław Śląski

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: bogd74 » 04 gru 2020, 18:50

Myślę, że ważniejsze od producenta oleju są jego regularne wymiany :)
I tu się z Tobą zgodzę, kiedyś Carlos 74 dawał jakieś zestawienie olejów z górnej półki i marketowych...wyszło, że praktycznie to samo...tylko ważna wymiana terminowa.
Wyszło z tego, że niektórzy przepłacają za NAZWE a olej ten sam...

Awatar użytkownika
KLOSZ
Mr. Kamizelka
Posty: 6172
Rejestracja: 07 sie 2007, 18:27
Motocykl: BuBu Er 1150 GiejeS
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: KLOSZ » 04 gru 2020, 22:29

Aha, tak na marginesie - przeniose ten wątek może do mechaniki, bo jakiś mało ogniskowy jest.... ok?
Zdrowko
KLOSZ
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Cytaty na dziś i jutro:
"Jestem ZA, dopóki mi się podoba" - ® KLOSZ ™
"To co widzisz to też jest patologia, tylko trochę inna niż Twoja..." - tez ® KLOSZ ™
Było: Pony 50, 2 x CBSF, FJR, Trampek, a jest GiejeS :)

Awatar użytkownika
bogd74
stary Seveniarz
Posty: 1328
Rejestracja: 07 sie 2017, 15:41
Motocykl: Honda CB 750 NH RC38 i SF RC42
Lokalizacja: Rybnik/Wodzisław Śląski

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: bogd74 » 05 gru 2020, 04:03

Jasne... porządek najważniejszy :)

Awatar użytkownika
bogd74
stary Seveniarz
Posty: 1328
Rejestracja: 07 sie 2017, 15:41
Motocykl: Honda CB 750 NH RC38 i SF RC42
Lokalizacja: Rybnik/Wodzisław Śląski

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: bogd74 » 05 gru 2020, 06:16

Tutaj filmik z Motula 5100 po 2min

https://www.youtube.com/watch?v=d4l8fZGlkrE


A tu z Valvoline SynPower 10W40 po 5min!!!!


https://www.youtube.com/watch?v=21erNmMcW54

Awatar użytkownika
KLOSZ
Mr. Kamizelka
Posty: 6172
Rejestracja: 07 sie 2007, 18:27
Motocykl: BuBu Er 1150 GiejeS
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: KLOSZ » 05 gru 2020, 09:05

No to siup, przeniesione :)
Zdrowko
KLOSZ
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Cytaty na dziś i jutro:
"Jestem ZA, dopóki mi się podoba" - ® KLOSZ ™
"To co widzisz to też jest patologia, tylko trochę inna niż Twoja..." - tez ® KLOSZ ™
Było: Pony 50, 2 x CBSF, FJR, Trampek, a jest GiejeS :)

Awatar użytkownika
carlos74
stary Seveniarz
Posty: 490
Rejestracja: 23 mar 2017, 11:42
Motocykl: 93`CB750 F2
Lokalizacja: GdziesZaOdra

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: carlos74 » 06 gru 2020, 08:46

No to ja sie jeszcze uwiecznie, moja byla od nowosci zalana Bel Ray MC 17 potem ma kilka wpisow do ksiazki serwisowej ale jaki olej byl wlewany nie wiem od 2010 do 2012 mial moj kumpel to wlewal Motul ja w 2012 tez Motul potem Mannol teraz Repsol no i mam jeszcze resztke Repsola i olej Procycle marka sklepow Louis ktory jest przez firme Pentosin "rozlewany". Po wlaniu Repsola sie troche poci pod deklem zaworowym z przodu, Nic innego nie zauwazylem. Przez przypadek dostalem olej Castrol R4 od znajomego ktory juz od 2003 lezal sobie(litrowe butelki i nie otwierany) ten olej zastosuje jako plukanke. Najwazniejsza jest jednak wymiana a reszta to kwestia wiary, choc napewno sa oleje ktore sa lepsze od innych i moze przey dluzszym zatosowaniu bede mialy dobry wplyw na zuzycie silnika. Ja osobiscie wole zmienic czesciej niz miec drogi olej i dlugo go w piecu trzymac.

Awatar użytkownika
bogd74
stary Seveniarz
Posty: 1328
Rejestracja: 07 sie 2017, 15:41
Motocykl: Honda CB 750 NH RC38 i SF RC42
Lokalizacja: Rybnik/Wodzisław Śląski

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: bogd74 » 06 gru 2020, 11:38

Motul wg mnie bardzo bardzo przereklamowany...najlepsze jest to, że parametrami lepkości bardzo nie różni się 5100 od 7100 z tym że 5100 to połsyntetyk a 7100 niby syntetyk...valvoline bije go na głowe...a co ciekawe olej Orlen jest całkiem spoko wg karty charakterystyki...
Wydaje mi się, że poprostu reklama plus koledzy i opowieści robią cuda a rzeczywistość i parametry są inne...za niedługo wrzuce moją tabelke z porównań około 20 popularnych olejów motocyklowych...wg danych wychodzi, że nawet te tanie mają całkiem dobre parametry...naet dedykowany przez Honde olej do SF wcale nie jest taki super, ale może to być spowodowane tym, że silnik jest "luźno" spasowany i wtedy np zastosowanie dobrego oleju syntetycznego dla "ciasnych" nowoczesnych silników jest błędem i to dużym...

Awatar użytkownika
carlos74
stary Seveniarz
Posty: 490
Rejestracja: 23 mar 2017, 11:42
Motocykl: 93`CB750 F2
Lokalizacja: GdziesZaOdra

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: carlos74 » 07 gru 2020, 08:29

No i jeszcze trzeba zaznaczyc ze mozna trafic na podrobke a w przypadku ty tanich to prawdopodobienstwo podrobki jest znikome hehehe. Kupisz olej ze kupe kasy a w srodku masz niewiadomo co a tu wezmiesz cos taniego i wiesz co masz. Ja sie juz napocilem przy tematach olejowych, olej to juz prawie religia, ale chetnie poczytam tabelke ;-), dlatego ze mozna wybrac sobie cos co ma dobre parametry i relacja ceny do jakosci pasuje :jupi:

Moze mala ciekawostka na boku, jak sie zacznie szukac odpowiedniego oleju do silnika OM617 to dopiero sprawia przyjemnosc :-). W sumie jest dosyc prosta sprawa ale napisane sa tomy na roznych forach ;-)
W niektorych konfiguratorach markowych firm nawet polecaja 0W40 :shock: .
Odpowiedz jest prosta jak barszcz, nie jezdzisz zima to lej 15W40 a marka nie gra roli on "wszystko" zaakceptuje tylko zmieniaj co od 6.000 do 10000km.
Jezdzisz caly rok to by mial lzej zima to lej mu 10W40 a latem tez mu sie nic nie stanie i oczywiscie jak u gory wymiana oleju mniej wiecej 6000/10000km.
Dla tych co chca byc 100% to zima 10W40 a lato 15W40 i w sumie tyle na temat. Moze wyjatki sa w lodziach do ktorych jest rowniez chetnie ten silnik wkladany ale to inny temat ;-).

Awatar użytkownika
bogd74
stary Seveniarz
Posty: 1328
Rejestracja: 07 sie 2017, 15:41
Motocykl: Honda CB 750 NH RC38 i SF RC42
Lokalizacja: Rybnik/Wodzisław Śląski

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: bogd74 » 28 gru 2020, 18:44

Jutro wrzuce tabelke...i wyjdzie, że motule i inne bardzo reklamowane oleje są ....przereklamowane...ale magia słowa np MOTUL działa i robią kase na naiwnactwie bo jak to inaczej nazwać?

jojo1234
Junior
Junior
Posty: 15
Rejestracja: 17 sie 2009, 21:34
Motocykl: cb750

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: jojo1234 » 31 sty 2021, 23:41

Mając na uwadze hydroregulatory w sevence wypróbowałem większość wymienionych olejów i naprawdę jak dla mnie najlepszy był castrol 10w40 najszybsze było ich napełnienie i absolutna cisza w głowicy. Ale castrol zawsze kupiony z pewnego źródła, bo jak wiadomo akurat branża olejowa jest bardzo narażona na podróbki a wiadomo najczęściej podrabiana jest znana marka.

Awatar użytkownika
bogd74
stary Seveniarz
Posty: 1328
Rejestracja: 07 sie 2017, 15:41
Motocykl: Honda CB 750 NH RC38 i SF RC42
Lokalizacja: Rybnik/Wodzisław Śląski

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: bogd74 » 27 lut 2021, 09:01

Wypociłem takową tabelkę w formie zdjęcia z tego powodu, że jeszcze chciałem coś dorzucić,ale zobaczymy czy wywiąże się jakaś merytoryczna dyskusja i czy warto nadal w to brnąć.
Takie szybkie tłumaczenie " po łebkach"
Dla silników z modeli RC38 i RC 42 producent przewidział olej o parametrach
Dla RC38 API SF-SG
SAE 10W/40

Dla RC42 API SE-SG
SAE 10W/40
Nurtuje mnie pytanie czemu dla RC42 jest obniżona klasa oleju minimalna od SE ale to już producenta chyba by trzeba pytać :)
Dodatkowo na szybko małe tłumaczenie 8)
Wskaźnik lepkości- czym wyższy tym lepszy
TBN- czym wyższy tym lepszy
Gęstość- to już hmmm troszku inaczej tzn zimą lepsza najniższa, latem lepiej wyższa bo bardziej chroni silnik w ekstremalnych temperaturach (jeden z czynników), dużo czynników innych jest też ważnych bo latem np. te z niską gęstością są traktowane, jako ekologiczne , ekonomiczne...akurat w naszych motocyklach nie ma chłodzenia płynem i jest możliwość jazdy w ekstremalnych dla oleju temperaturach więc nie jest to wskazane ale naprawdę są to wartości tak minimalnie się różniące, że niekiedy w danych markach nie są bardzo wysokie.
Na niemieckich forach bardzo w niektórych środowiskach jest chwalony olej Gulf (u nas bardzo słabo marketingowo chyba) i po parametrach widać, że nie jest źle wręcz b.dobrze i cena b.dobra.
Wiadomo dużo zostaje do opisania bo np są oleje półsyntetyczne i np."wysławiany" Motul 7100 niekiedy nazywany syntetykiem co jest błędem bo to olej HC, następnym parametrem który powinien dyskwalifikować dany olej do danego silnika jest klasa API, w dużo źródłach jest podane , że można maksymalnie stosować do danego silnika jedną klasę wyżej, więc u nas max SH ale...
Temat bardzo drażliwy od lat...jedno pewne- ważna wymiana co 6tyś bo naprawdę "czuć" wg mnie już od 5tyś, że coś nie hallo...
A olej hmmm to już zostawiam każdemu z osobna- świeży napewno :rock:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
krzemo
Seveniarz
Seveniarz
Posty: 206
Rejestracja: 11 lis 2018, 11:57
Motocykl: CB 750 Nighthawk 1991 (RC38)
Lokalizacja: Legionowo

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: krzemo » 01 mar 2021, 10:26

Kiedyś znalazłem taki test i szczerze mówiąc jest przekonywujący
https://sprowadzanieaut-czeslaw555.blog ... ktory.html

Zobaczcie w tabelach - nas oczywiście interesują oleje 4T :)

Awatar użytkownika
bogd74
stary Seveniarz
Posty: 1328
Rejestracja: 07 sie 2017, 15:41
Motocykl: Honda CB 750 NH RC38 i SF RC42
Lokalizacja: Rybnik/Wodzisław Śląski

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: bogd74 » 01 mar 2021, 13:36

Sorry ale nic nie umię zobaczyć...miliony razy mi to przeskakuje a całych tabel i porównań otworzyć nie umię...

Awatar użytkownika
krzemo
Seveniarz
Seveniarz
Posty: 206
Rejestracja: 11 lis 2018, 11:57
Motocykl: CB 750 Nighthawk 1991 (RC38)
Lokalizacja: Legionowo

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: krzemo » 01 mar 2021, 21:04

Link do dokumentu https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Wysłane z mojego LM-G810 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
grzesiek
Senior
Senior
Posty: 145
Rejestracja: 16 cze 2012, 16:25
Motocykl: CB 750 f2

Re: Na jakim oleju jeździsz?

Postautor: grzesiek » 16 kwie 2022, 20:59

Od jakichś 4 lat tylko valvoline synpower. Tak samo samochody tylko valvoline. Generalnie miałem problemy z motulem w postaci sklejania tarcz. Po wymianie na Bel Ray'a problem znikł, na valvoline też. Bel Raya lałem może 2-3 razy nie zauważyłem problemów, przestałem ponieważ pod ręką była hurtownia, która na miejscu miala valvoline i tak zostało. Nie mogę powiedzieć złego słowa na ten olej.


Wróć do „Mechanika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości